چطور یک وبسایت شخصی داشته باشیم؟

ساختن وب سایت شخصی – how-to-make-a-personal-website

how-to-make-a-personal-website – ساختن یک وب سایت شخصی درنگاه اول برای بسیاری از افراد کاری سخت و دشوار است. این مقاله چگونگی ساخت یک وب سایت شخصی رو بصورت گام به گام به شما آموزش میدهد.

لزوم داشتن یک وبسایت برای شما چیست؟

قطعا تا به حال لزوم داشتن یک وب سایت را حس کرده اید اما به زبان ساده بگوییم وب سایت یکی از ابزار بسیار خوب و کارآمد برای معرفی خود در جامعه و یا بازار است که اگر به خوبی مورد استفاده قرار گیرد می­تواند برای شما بسیار سودآور قرار گیرد. پس همین حالا دست بکار شوید.

 

کاربرد وب سایت برای شما چیست؟

یک وب سایت کاربرد های متفاوتی می تواند داشته باشد بهتر است ابتدا جایگاه خود را در این بین پیدا کنید.
وب سایت های فروشگاهی این نوع وبسایت ها برای فروش محصولات مجازی یا واقعی ساخته و طراحی می شوند مانند دیجیکالا.
وب سایت های شخصی این نوع وبسایت ها برای معرفی شما یا برند سازی نام شما در دنیا مجازی ساخته و طراحی می شوند.
وب سایت های شرکتی این نوع وب سایت ها برای معرفی شرکت و خدمات شرکت یا برند خاصی طراحی می شوند.
همچنین از انواع وب سایت می توان به وب سایت های آموزشی استارتاپی خدماتی و …. نام برد.

 

از کجا شروع کنیم؟

اگر فکر می کنید هزینه های داشتن یک وب سایت زیاد است یا هنوز وقت آن نرسیده که یک وب سایت داشته باشید بهترین انتخاب برای شما استفاده از سرویس های وبلاگ رایگان است. شاید احساس کنید که وبلاگ های رایگان جالب نیستند و یا سطح کاری پایینی دارد. ولی شما می توانید بدون داشتن هیچ دانشی یا هزینه ای تنها با کمی حوصله، وارد دنیای مجازی شوید و خودتان را به دنیا معرفی کنید. این کار باعث می شود که شما به اهمیت تولید محتوا و روش های تولید محتوا پی ببرید همچنین لزوم داشتن یک وبسایت را بیشتر درک خواهید کرد.
وقتی که کاربران وبلاگ شما افزایش پیدا کرد و شما آماده ارتقاء به وبسایت خود بودید از آن پس می توانید خیلی ساده با دادن یک پست در وبلاگ مخاطبین خود را از جابجایی خود مطلع کنید. اما وبلاگ ها محدودیت هایی برای شما به ارمغان می آورند که عبارتند از :

  1. وبلاگ شما رسمی نیست.
  2. سرویس دهنده هر زمان و هر کجای وبلاگ شما که بخواهد تبلیغ می کند.
  3. امنیت بسیار پایین است در صورت هک شدن تقریبا کاری از دستتان بر نمی آید.
  4. کندی و سرعت کم به دلیل حجم ترافیک بالای سرویس دهنده.
  5. نداشتن فضا برای آپلود همیشگی فایل ها و تصاویر.
  6. سرویس دهنده هر زمان که بخواهد می تواند به هر دلیلی وبلاگ شما را حذف یا مسدود کنید.

شاید با نگاه اول این محدودیت ها زیاد و دلهوره آور باشند اما وبلاگ گزینه بهتری از هیچ است.

 

مراحل راه اندازی یک وبسایت 

 

۱. انتخاب نام:

انتخاب نام یا همان دامنه وبسایت بسیار پر اهمیت است زیرا از این پس شما با این نام شناخته خواهید شد و تعویض این نام برای شهرت شما در دنیای مجازی می تواند بسیار خطرناک باشد. بهتر است نام شما مرتبط با حرفه یا خدماتتان باشد. دامنه وب سایت ها از دو بخش تقسیم می شوند که ۱. نام همان نام یا برند شما است ۲. پسوند که شما می توانید پسوند های مختلفی برای وب سایت خود انتخاب کنید. به عنوان مثال : google.com از دو بخش google به عنوان اسم و com به عنوان پسوند تشکیل شده است.

 

۲.فضایی برای بارگذاری اطلاعات:

به فضایی که برای نگه داری اطلاعات وب سایت شما استفاده می شود، و به صورت ۲۴ ساعت شبانه روز در دسترس است هاست یا میزبانی وب گفته میشود. میزبانی وب به شما امکاناتی میدهد که با آن میتوانید با استفاده از نام دامنه مورد نظرتان، ایمیل ایجاد کنید و محتوای وب سایت خود با دیگران به اشتراک بگذارید. هاست ها یا میزبانی های وب مشخصات متفاوتی دارند که بر اساس تعداد بازدیدکننده و یا حجم اطلاعات که می خوایید بر روی آن بارگذاری کنید و حتی سرعت پاسخگویی یا قدرت پردازش تقسیم بندی می شوند.

 

۳.بارگذاری اطلاعات :

بعد از انتخاب نام دامنه و فضای میزبانی نیازمند تغییر محتوای خود به مدل قابل فهم برای وب و مرورگر ها هستید اینکار نیازمند زمان و تخصص خواهد بود معمولا نیازمند برنامه نویسی و اسکریپت نویسی است اما امروزه سیستم هایی طراحی و گسترش داده شده اند که شما می توانید اطلاعات خودتان را توسط آن ها به سادگی بارگذاری یا بروزرسانی کنید این بستر ها می توانند آماده باشند و یا اختصاصی برای شما طراحی شوند به عنوان مثال سیستم های مدیریت محتوا از این دسته اند. توجه داشته باشید نکات بسیار زیادی در طراحی و انتخاب سیستم خوب برای مدیریت اطلاعات وب سایت شما وجو دارد حتما کار را به متخصص مورد اعتماد واگذار کنید.

 

۴. بروزرسانی مداوم

بروزرسانی محتوا وبلاگ یا وبسایت بسیار اهمیت دارد شما می بایست هر روز یا روز در میان وب سایت یا وبلاگ خودتان را بروز کنید این کار باعث افزایش رضایت مخاطبان شما خواهد شد در نتیجه می تواند افزایش ترافیک وب سایت شما را به دنبال داشته باشد که باعث بهبود وضعیت شما در موتور های جستجو خواهد شد. توجه داشته باشید بروز رسانی بدون اطلاع کافی و کپی کردن محتوا دیگر وب سایت ها می تواند اثر بسیار بدی داشته باشد و کاملا برعکس عمل کند.

 

۵.پیگیری وضعیت

شما باید وب سایت خود را به طور کامل بررسی نماید تعداد بازدید، رضایت کاربران، وضعیت وب سایت شما در موتور های جستجو، رفتار کاربران و … در وب سایت شما باید مرتبا بررسی شود تا بتوانید کاربران بیشتری را راضی نگه دارید نقاط قوت و ضعف خود را بشناسید و در بروزرسانی های آینده آن ها این اطلاعات را مورد استفاده قرار دهید. در تحلیل ترافیک وب سایت باید به کلمات کلید، ردیابی اطلاعات ارجاع، اطلاعات موتورهای جستجو، بک لینک ها و بازدیدکنندگان منحصر به فرد توجه کنید. دقت کنید که آمارگیری که از آن استفاده می­کنید باید خوب باشد و اطلاعات دقیق را به شما ارائه کند.

 

برچسب ها: