سیستم مدیریت محتوا چیست؟

سیستم مدیریت محتوا CMS چیست؟

سیستم مدیریت محتوا یا Cms (Content management system) نرم‌افزاری است برای طراحی وب‌سایت. سیستم های مدیریت محتوا تنها به وب محدود نمی شوند بلکه مدیریت هر نوع محتوایی برمی‌گردد اما بیشترین کاربرد آن در ساخت وبسایت ها است. سیستم های مدیریت محتوا ابزاری هستند برای ایجاد، مدیریت و بروزرسانی یک وب‌سایت که تمام ابزارهای مورد نیاز را برای مدیریت یک سایت را دارا می‌باشد.

سیستم های مدیریت محتوا قابلیت تنظیم و ساخت منو ها و همچنین ارتباط آن با صفحات را وب سایت را در بر دارند.

در مواردی بسیار نادر ، ممکن است وب سایتی را در بستر سیستم های مدیریت محتوا قابل تعریف نباشد. که طبیعتا نیاز به برنامه نویسی اختصاصی خواهند داشت. ولی در اکثر مواقع وب سایتی که می خواهید , با استفاده از سیستم های مدیریت محتوا قابل اجراست.

قابلیت های سیستم مدیریت محتوا

سیستم مدیریت محتوای وب به همه کاربران اجازه می‌دهد با کمی آموزش، وب‌سایت خود را تغییر دهند. این سیستم‌ها معمولاً نیاز به یک توسعه‌دهندۀ وب و توسعه دارند، اما این سیستم ها ابزاری برای افراد غیرفنی به شمار می‌روند.

کاهش هزینه و زمان

به دلیل وجود افزونه ها و تم های آماده و سادگی نصب آن ها در سیستم های مدیریت محتوا سرعت طراحی و پیاده سازی یک وب سایت با امکانات پیش فرض توسط سیستم های مدیریت محتوا بسیار کاهش پیدا می کند.بسیاری موارد در این سیستم ها برای ایجاد تغییرات یا حتی پیاده سازی یک وب سایت نیاز نیاز به کد نویسی یا دانش برنامه نویسی هم نیست. همچنین به دلیل کاهش زمان و استفاده از نیروی تخصصی هزینه های پیاده سازی نیز بسیار کاهش پیدا خواهد کد.

روزرسانی مداوم و آسان

سیستم های مدیریت محتوا اکثرا در بازه های زمانی مشخص قابلیت بروزرسانی خواهند داشت و همچنین این بروزرسانی ها نیازمند تخصص بالایی نمی باشد. همچنین سیستم هایی با به صورت اختصاصی پیاده سازی شده اند معمولا هزینه فراوانی برای پشتیبانی و بروزرسانی نیازمندند. حتی ممکن است در صورت سرباز زدن شرکت یا فرد طراح از بروزرسانی سیستم بروزرسانی جدید بسیار دشوار یا حتی غیر ممکن شود.

وجود مستندات ، راهنما و آموزش کافی 

شرکت های سازنده برای ارائه آموزش به کاربران سیستم مدیریت محتوای خود ، مستنداتی را فراهم می آورند ، این مستندات معمولا به چند زبان ترجمه می شوند.مدیران این سیستم ها با مراجعه به این راهنماها یا مستندات ، می توانند بدون وابستگی به تیم پشتیبانی ، وب سایت اینترنتی خود را مدیریت نموده و محتوای وب سایت را آپدیت نمایند همچنین سیستم های معروف در این زمینه معمولا دارای فروم هایی هستند که می توانند سوالات و مشکلات خود را در آنان مطرح کرده و پاسخی مناسب از طرف افراد متخصص تر دریافت نمایید.

انواع سیستم های مدیریت محتوا

سیستم های مدیریت محتوا در ابتدا به دو دسته اصلی صفحه گرا و خصوصیت گرا تقسیم می شوند سیستم های صفحه گرا که امروزه دیگر زیاد طرف دار ندارند می توانند صفحه جدید در وب برای شما ایجاد کنند و چون این صفحات بدون استفاده از دیتابیس و توسط ساخت فایل در سرور ایجاد می شوند طرفداران زیادی ندارند. اما سیستم های مدیریت محتوا خصوصیت گرا که توسط دیتابیس می توانند صفحه ایجاد کنند و یا خصوصیت جدیدی تعریف نماییند بسیار پر طرف دارند در طی گذشت زمان و درخواست کاربران برای ایجاد سایت های متنوع تر این سیستم ها به انواع مختلف دیگری نیز تقسیم شدند که می توان به ecommerce cms ها یا فروشگاه ساز ها و یا Learning management system یا سیستم های مدیریت آموزشی نام برد.

چند سیستم مدیریت محتوا معروف

اگر به دنبال طراحی سایت هستید و یا تا به حال در این راه پا گذاشته اید حتما نام وردپرس یا جوملا یا دروپال به گوشتان خورده است به جرات می توان گفت این سه رقیب بهترین و محبوب ترین سیستم های مدیریت محتوا وب در جهان هستند.

WordPress

وردپرس نرم‌افزار مدیریت محتوا تحت وب است که می‌توانید از آن برای ساختن سرویس وبلاگ، وب سایت و فروشگاه استفاده کنید. وردپرس مجانی است و این سامانه توسط هزاران داوطلب نوشته شده  افزونه ها، پوسته‌ها یا تم ها و مستندات  این سامانه مدیریت محتوا وب سایت به فارسی ترجمه شده است و در آن حد است که ادعا می نماید آن را برای مدیریت هرگونه وبلاگ یا وب سایت با امکانات متنوع سازگار نموده است.

Joomla

جوملا نیز همانند وردپرس یک نرم افزار مدیریت محتوا تحت وب رایگان است که از آن برای طراحی وبلاگ، وب سایت و فروشگاه های آنلاین استفاده می شود جوملا نیز توسط داوطلبان بسیاری از سرار جهان نوشته و گسترش داده شده است جوملا نیز همانند وردپرس دارای تم ها افزونه ها و مستندات فارسی می باشد.

 

Magento

مجنتو یک سیستم متن باز و رایگان است به شما جهت راه‌اندازی فروشگاه‌های آنلاین منحصر به فرد و ویژه کمک می‌کند. با استفاده از این فروشگاه ساز قادر خواهید بود به راحتی به هر آنچه نیاز دارید دسترسی داشته باشید و امکانات مورد نیاز خود را بر روی آن پیاده نمائید. همانند سایر سیستم های مدیریت محتوا اپن سورس یا متن باز از ویژگی‌های مجنتو وجود هزاران توسعه دهنده برای نوشتن افزونه‌ها و طراحان حرفه‌ای برای تولید قالب‌های آن در سرتاسر جهان می‌باشد. پوسته افزونه های بسیاری برای مجنتو به زبان فارسی وجود دارند مستندات این فروشگاه ساز نیز به زبان فارسی ترجمه شده است و درسترس می باشد.

 

OpenCart

سیستم مدیریت اپن کارت یک فروشگاه ساز آنلاین است.این سیستم متن باز و رایگان عرضه شده است،هزاران توسعه دهنده وب از سراسر دنیا درحال توسعه آن می باشند و پوسته های و افزونه های جدید نیز تولید می کنند مستندات فارسی و نسخه فارسی این سیستم نیز در دسترس است.